V minulosti suterén obývalo služebnictvo, které sice se svými pány bydlelo ve stejném domě, ale byly mu vyhrazeny tyto místnosti. Tato místa se postupem let proměnila v prostory určené k prodeji, vznikaly zde obchody. Nevýhodou těchto míst je špatná dostupnost denního světla, tento problém se však vyřešit dá. Najdete i byty, jejichž okna vedou do dvora, pokud je udržovaný a je tam i zeleň, pak je to ta lepší varianta. Každopádně buďte obezřetní, realitní makléři se snaží prodat či pronajmout cokoliv.
Počítejte s tím, že z oken zrovna romantický výhled nebude, problémy také mohou být, co se týká vlhkosti, což souvisí s tím, že prostory se nachází pod úrovní terénu, navíc jsou zde velice široké zdi z důvodu, že je na nich závislá statika domu. S tím souvisí to, že vytápění je zde méně nákladné, a to i ve dnech, kdy teplota klesá hluboko pod nulu. Opačný problém budete mít v létě, kdy se bude v bytě držet vlhkost, i při tropických teplotách se místnosti dostatečně neohřejí. To může mít za následek tvorbu plísní. Navíc tam, kde budete mít okna v úrovni chodníku, jen stěží důkladně vyvětráte. Kvalitní izolace je z těchto důvodů více než důležitá.
Výhodou může být možnost bydlet na atraktivním místě, ve větších městech přímo v historickém centru. Většina majitelů domů se suterénními prostory však stále váhá, jestli do jejich rekonstrukce investovat, zda by případné nájemníky či kupující na takové byty nalákali.