Koukáte na to hemžení v porodní bedně a zamýšlíte se nad tím zázrakem zrození. Jak je to možné? Včera byla bedna prázdná, dnes se tam batolí, kňourá, mručí. Vaše fenečka už je z nejhoršího venku. Vypadá sice unaveně, ale už ne tolik jako včera. Vděčně přijímá jakoukoli vaší, pozornost. Koukáte na ni s láskou. Nejraději byste ji krmili jen pamlsky, co má tak ráda.
Štěňata si označte. Každému věnujte mašličku jiné barvy. Hned si je také pojmenujte. Pokud máte psi uchovněné, určitě už máte nějaká jména vymyšlená. Brzy jim necháte vystavit rodné listy a pasy.
Založte si tabulku se jmény štěňátek, do které si budete psát denní váhové přírůstky. Můžete tak zjistit, že něco není v pořádku, pokud by některé ze štěňat přibíralo nějak diametrálně jinak než jeho sourozenci. Odhalíte tak případné onemocnění a budete mít čas štěně nechat léčit.
Štěňátka v druhém týdnu otevřou očka. Sledujete obvyklé přírůstky a vývoj u štěňátek rasy vašich psů. Můžete srovnávat a porovnávat. Časem zjistíme, že mateřské mléko, které štěňátkám dává vaše fenečka už nestačí a pro další vývoj dle tabulek začnete přikrmovat. Jako příkrm se dobře hodí různé tvarohové výrobky, sýry, lehce povařená zelenina, rozmačkaná jablíčka či jiné ovoce.
Štěňata můžou jít do světa po dosažení dvou měsíců jejich života. Do té doby musí projít i lékařským dohledem. Musí být odčervená, naočkovaná základními vakcínami. Rovněž musí být očipovaná. Všechny očkování, čipy a vlastně vše co se týká štěňat se zapisuje do jejich pasu. Ten je mezinárodní. Pas předáváte se štěňaty novým majitelům.
Nové majitelé najdete pomocí inzerátů v novinách nebo na webu. Nebojte se, že štěňata zůstanou na ocet, určitě se noví páničci najdou. A až se přijdou na tu drobotinu podívat, nechte na štěňatech ať si páničky vyberou sami. Netuším, jak je to zařízeno, ale funguje to tak, že se k novým lidem vydá zpravidla jedno štěně. Jen to správné štěně projevuje skutečnou radost, když si ho ti cizí lidé vezmou do náruče. Nechte na nich ke komu půjdou.
Menu